Spotkanie - Grzegorz Migut
W ramach unijnego projektu Erasmus+ Podróż po naukę odbyły się dwa spotkania na temat sztucznej inteligencji, które przeprowadził p. Grzegorz Migut. Prezentacje dotyczyły wykorzystania techniki nauczania maszynowego w sztucznej inteligencji. Zostały pokazane przykłady jej zastosowań np.: w wyszukiwarce Googlea, mapach, telefonach, wirtualnych asystentach. Zaprezentowano dwa typy myślenia: dedukcyjne i indukcyjne i ich realizację w rozwiązywaniu konkretnych problemów badawczych.
Uczniowie poznali zasadę tworzenia sieci neuronowych i problemy, jakie mogą się pojawić przy ich stosowaniu...
Dowiedzieli się również, czym są drzewa binarne. Podczas spotkania zastanawialiśmy się również nad możliwymi implikacjami zastosowania sztucznej inteligencji dla przyszłości ludzkości. Choć dla humanistów niektóre pojęcia mogłyby się wydawać dość trudne: wielomiany, metoda gradientowa (pochodne) brrr, to uczniowie klasy 3E i 4E, którzy w większości stanowili publiczność, zrozumieli prezentowaną metodę bez problemu.
Uczestnicy spotkania komentowali wykład następująco:
Był on bardzo przejrzyście przeprowadzony, temat sztucznej inteligencji i tego na czym polegają związane z nią zagadnienia stał się dla mnie na pewno bardziej zrozumiały.
Wykład był bardzo ciekawy, demonstracja wykresów także była pomocna.
Ciekawy wykład. Dużo dowiedziałam się o tym, jak uczy się sztuczna inteligencja i o sieciach neuronowych. Krótko mówiąc podobało mi się.
Bardzo się cieszę, że przeprowadzono wykład o rozwijającej się sztucznej inteligencji i o jej sieciach neuronowych, był wnikliwy i interesujący.
Wykład na temat sztucznej inteligencji był niezwykle pouczający i przystępny, co sprawiło, że trudne koncepcje stały się zrozumiałe dla każdego ucznia.
Anna Banaszkiewicz