Rotmistrz Witold Pilecki

Witold Pilecki żołnierz niezłomny

 W ramach projektu Historia w kinematografii w dniu 29 września 2023 r. uczniowie klas: IA, IF, IIA, IIF, IIIA, IIIF, IVA/D wzięli udział w seansie filmu pt. Raport Pileckiego.

Młodzi ludzie zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami z życia Pileckiego oraz z jego heroiczną walką z totalitarnym zniewoleniem w brutalnym systemie nazistowskim i komunistycznym.
Witold Pilecki, żołnierz Armii Krajowej, był legendarną postacią polskiego podziemia. Ochotnik do piekła - świadomie dał się aresztować i wywieść do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W raportach dla Polskiego Państwa Podziemnego informował o sytuacji w obozie, zbrodniach niemieckich i zagładzie Żydów. Tzw. Raporty Pileckiego są obok raportu Jana Karskiego pierwszym na świecie świadectwem Holocaustu. Rotmistrz po wojnie został aresztowany przez władze komunistyczne, nieludzko torturowany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas widzenia z żoną powiedział: Oświęcim w porównaniu z tym, to była igraszka.
Brytyjski profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do grona sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.


#


Zespół historyków