Spotkania i działania w ramach projektu Comenius
piątek, 20 stycznia 2012 15:33

Wyjazd do Rumunii.

Od 28 maja do 2 czerwca grupa uczniów i nauczycieli z XV LO wyjechała do Rumunii w ramach projektu unijnego Comenius. Uczniowie mieszkali w rodzinach partnerów, którzy wcześniej gościli w Polsce. Tam spotkaliśmy się z partnerami z innych krajów: Portugalii, Włoch, Bułgarii i Łotwy.
W czasie pobytu w przepięknej miejscowości Jasi (położonej niedaleko Mołdawii) uczestniczyliśmy w zajęciach w szkole, braliśmy udział w różnych konkursach, zwiedzaliśmy zabytki, poznawaliśmy zwyczaje lokalne i historię regionu.

Największą atrakcją była długa wycieczka do regionu zwanego Transylwania, gdzie Drakula czekał cierpliwie na swoje ofiary. Niestety, tylko nieliczni dostąpili zaszczytu spotkania „face to face” z tym jegomościem. Pozostali musieli zadowolić się pysznym obiadem w jego zamku.
Zobacz zdjęcia z Rumunii.

Warsztaty na temat tolerancji 5 i 7 marca 2103 r.

Wyjazd do Włoch
Od 13.11 – 18.11.12 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu 6 krajów w przepięknej włoskiej miejscowości Grottaminarda, niedaleko Neapolu. W trakcie wizyty wspólnie z partnerami z Włoch,Portugalii, Rumunii, Bułgarii i Łotwy pracowaliśmy nad projektem. Były też miłe chwile takie jak: degustacja potraw ( polski ser – oscypki był the best), warsztaty „workshop” gdzie młodzież robiła biżuterię, obrazy, ozdobne mydła itp. A wszystko to obywało się w przepiekanej scenerii włoskich winnic, ciepłego klimatu i charakterystycznych włoskich rozmów. Zwiedziliśmy też Neapol o którym nie bez kozery mówi „Zobaczyć Neapol i umrzeć”( dzięki Bogu wszyscy żyjemy.Poznaliśmy włoską gościnność mieszkając w ich domach i oczywiście smak prawdziwej pizzy.
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć.
Maria Suwaj
Wizyta w Portugalii
W dniach 17-24 września 2012 r. odbyła się wizyta uczniów i nauczycieli z projektu Comenius w Portugalii.
Wszystke zaplanowane zadania zostały wykonane: przedstawiono prezentacje, wymieniono broszury
oraz wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem zwiedzali ciekawe miejsca.

***
Współpraca z „Kraków Open Your Mind”
Wyjście do muzeum Schindlera
Wizyta w Sejmie
Wizyta gości z Bułgarii, Łotwy, Portugalii, Rumunii i Włoch
Współpraca z open.krakow.pl

*  *  *  *

 

Warsztaty na temat tolerancji

poniedziałek, 11 marca 2013 18:09

5 i 7 marca 2013 r. klasy 1b i 2c wzi곂y udział‚ w warsztatach zorganizowanych przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Tematem warsztatów był‚o: Tolerancja – dialog między religiami z Janem Pawłem II. W czasie warsztatów uczniowie dyskutowali na temat tolerancji, ekumenizmu, poszanowania godnoś›ci i praw człowieka, obejrzeli ciekawy film o Janie Pawle II. Dodatkowo zostaliśmy oprowadzeni po wystawie o Całunie Turyńskim.


Maria Suwaj
Agnieszka Niemczewska

*  *  *

 

Wizyta gości z Bułgarii, Łotwy, Portugalii, Rumunii i Włoch

piątek, 01 czerwca 2012 08:57

Sprawozdanie z wizyty Partnerów w Polsce
17 kwietnia – 22 kwietnia 2012 r.

 1. Przygotowanie wizyty – od stycznia 2012 r.
 • Wybrano uczniów, którzy byli zaangażowani w projekt oraz mieli możliwość gościć ucznia z zagranicy
 • Opracowano szczegółowo program wizyty
 • Poinformowano dyrekcje i nauczycieli o wizycie
 • Uczniowie nawiązali kontakty z partnerami: e-mail, facebook
 • Przeprowadzono zebranie informujące o wizycie i projekcie Comenius
 • Nauczyciele zaangażowani bezpośrednio w projekcie podzielili się przygotowaniami
 • Zaangażowano innych nauczycieli: wykonanie scenerii do przedstawienia – p. Rokita, przygotowanie doświadczeń– p. Zaraska, lekcje do obserwacji: p. Skórka, p. Stachoń, p. Bielawska,
 • Wypożyczono stroje z Teatru Słowackiego i innej wypożyczalni,
 • Szczegółowo opracowano terminy przylotów i odlotów
 • Zarezerwowano autokary, hotele, miejsce zwiedzania i przewodników
 • Przygotowano szczegółowo konferencje Comenius, zaproszono gości
 • Przygotowano plakietki z krajami i nazwiskami uczestników
 • Przygotowano certyfikaty uczestnictwa
 1. Wizyta w Krakowie

Dzień pierwszy – 17.04.12-przyloty

O godz. 11.00 przyleciała grupa Rumuńska – 5 uczniów i 3 nauczycieli, o 18.00 grupa włoska ( 4 uczniów i 2 nauczycieli) , grupa portugalska-(2 nauczycieli i 4 uczniów i grupa z Łotwy – 2 nauczycieli i 2uczniów. Grupa bułgarska przyleciała o 20.30.

Uczniowie zostali odebrani przez uczniów i rodziców a nauczyciele udali się o Hotelu. Przy każdym spotkaniu obecny był jeden nauczyciel: M. Suwaj, E. Lech, M. Loska

O godz 20.30 nauczyciele spotkali się w restauracji „Morskie Oko” na posiłek oraz gdzie otrzymali instrukcje odnośnie następnego dnia.

 

Dzień drugi 18.04.12- spotkanie w szkole

Ten dzień przebiegał pod hasłem: poznawanie innych kultur, tradycji, religii i zwyczajów – wiedza, która pomaga być bardziej tolerancyjnym, wartościowym człowiekiem.

 1. O godz. 9.00 odbyło się powitalne spotkanie nauczycieli (i dyrektorów )z Dyrekcja XV LO w Sali 3 przy kawie i herbacie oraz ciastach, które upiekli rodzice uczniów. Następnie nauczyciele zostali oprowadzeni po szkole przez 2 anglistów.
  Uczniowie w tym czasie razem z partnerami dołączyli do swoich klas gdzie przedstawili ich rówieśnikom i oprowadzili po szkole.
 2. O godz. 11.00 na Sali gimnastycznej odbyło się spotkanie wszystkich uczniów i nauczycieli oraz przybyłych rodziców.
  Sala została udekorowana flagami 6 krajów i zabytkami Krakowa. Spotkanie w j. ang prowadziło 2 uczniów: Maja i Jan z klas drugich. W trakcie spotkania wspomniano o projekcie Comenius, p. Dyrektor Adamus uroczyście powitała gości. Następnie przygotowany był program w którym przedstawiono podstawowe informacje o Polsce, Krakowie i XV LO. Uczniowie przebrani za sławne polskie osoby krótko przedstawiali się: Skłodowska, Papież Jan Paweł II, Kopernik, Kościuszko, Małysz, Sobieski z żona. 2 pary uczniów zatańczyło krakowiaka z Lajkonikiem w tle. Po tym występie poproszeni zostali goście (uczniowie i nauczyciele) na środek, gdzie uczyli się tańczyć krakowiaka.
  Uczniowie kl. 2a przedstawili legendę o smoku wawelskim, a uczniowie klasy 1e pokazali ciekawe doświadczenia jakie wykonują na lekcjach chemii.
  W spotkaniu zaprezentowane zostały tance klasyczne i współczesne przez uczniów oraz piosenki. Przedstawienie zakończyli chłopcy, którzy zatańczyli „jezioro łabędzie”. Na koniec goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie i udali się do sali 3 na wspólny obiad.
 3. O godz. 13.00-15.30 odbyła się konferencja Comenus. Przedstawiono uczestników konferencji a następnie każdy kraj przedstawił, co zostało zrobione do tej pory w ramach projektu, w formie prezentacji, która prowadzili uczniowie. Prezentacje zawierały: filmy, zdjęcia, ulotki, upominki od uczniów, prezentacje w powerpoint, puzzle. Prezentacje były bardzo ciekawe, różnorodne i wskazywały ogromne zaangażowanie i zainteresowanie projektem oraz różne podejścia do tematu projektu przez każdy kraj dlatego materiały cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na uwagę zasługuje emocjonalne podejście uczniów do prezentacji i perfekcyjne przygotowanie. Każda prezentacja kończyła się gromkimi brawami.
 4. O godz. 16.00 uczniowie pod opieką nauczycieli i przewodnika zostali oprowadzeni po historycznych miejscach Krakowa związanych z nietolerancją, łamaniem praw człowieka w czasie II wojny światowej i w okresie komunizmu.

Dzień trzeci 19.04.12 – w szkole

 1. 8.50-11.35 uczniowie i nauczyciele wzięli udział w różnych lekcjach aby zapoznać się z polskim systemem nauczania, zasadami pracy szkoły.
 2. o godz. 12.00 uczniowie i nauczyciele wspólnie zjedli obiad w Sali 3.
 3. O godz. 12,30 -14.00 odbyła się konferencja Comenius. W pierwszej części uczniowie XV LO zaprezentowali scenki zachowań nietolerancyjnych. Uczniowie z innych krajów musieli odgadnąć jaki rodzaj nietolerancji, dyskryminacji został zaprezentowany. Nauczyciele z Polski oparli się na materiałach Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego z Nowego Sącza (projekt unijny)”Czy my się znamy? Jak zapobiegać dyskryminacji?”
  W drugiej części konferencji nastąpiło planowanie działań na najbliższe miesiące w ramach projektu Comenius. Ustalono:
 • Następne spotkanie odbędzie się w Portugalii 18-23.09.2012
 • Na spotkanie w Portugalii każdy kraj powinien mieć: artykuł promujący działania w ramach projektu w lokalnej gazecie opublikowany, „booklet”- co zostało zrobione dotychczas oraz wyniki ankiety przeprowadzonej w szkole „evaluation”
 • Kolejne spotkanie odbędzie się we Włoszech: 13-18.11.2012
 • Każda szkoła rozpropaguje Forum, które zostało utworzone- młodzież i nauczyciele będą mogli wyrażać swoje opinie na temat projektu
 • Szkoła na Łotwie, jako koordynująca zastanowi się nad możliwością utworzenia strony internetowej dla tego projektu
 • W każdej szkole odbędą się spotkania podsumowujące działania po pierwszym roku
 • Zasady wizyt ustalone na Łotwie zostają nie zmienione

Od godz. 14-18.00 uczniowie i nauczyciele zwiedzali słynną kopalnie soli w Wieliczce.

Dzień czwarty 20.04.12

Jednodniowa wycieczka do miejsca poniżania, zabijania człowieczeństwa-obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

O godz. 11.00 uczniowie z Polski i partnerzy udali się do Obozu w Auschwitz. 2 przewodników oprowadziło po obozie i Birkenau. Zarówno młodzież jak i nauczyciele byli przytłoczeni rozmiarem zbrodni jaki dokonał się w tym miejscu. Nauczyciele dziękowali za zorganizowanie wyjazdu do tego miejsca, które zostało wybrane w związku z tematem projektu.

Dzień piąty 21.04.12

Zgodnie z ustaleniami ostatni dzień jest poświęcony na spędzenie czasu z rodzinami goszczącymi, w gronie znajomych. W tym dniu rodziny organizowały grill, spotkania aby pochwalić się gośćmi. Uczniowie udali się też do centrum Krakowa gdzie zwiedzano: Kazimierz, Wawel, Uniwersytet Jagielloński, Łagiewniki , kopiec Kościuszki itp.
Nauczyciele udali się na wycieczkę do Zakopanego.

Dzień szósty 22.04.12 wyjazd

Uczniowie i nauczyciele wyjeżdżali wg. Odrębnych harmonogramów
Zarówno uczniowie jak i nauczyciele byli zachwyceni gościnnością, bardzo dobrą organizacją i owocną wizyt

 

*  *  *

Wizyta w Sejmie RP
sobota, 21 kwietnia 2012 06:50

 

„Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu”

24 stycznia 4 nauczycieli i 46 uczniów udało się do Sejmu RP. W trakcie zwiedzania cały czas towarzyszył nam poseł Mirosław Pawlak, który oprowadzał nas, tłumaczył, wprowadzał w zakątki Sejmu. W trakcie zwiedzania młodzież wzięła udział w krótkim wykładzie na temat sejmu, urzędowania, powstawania ustaw.
Pod koniec zwiedzania spotkaliśmy Panią minister edukacji Szumilas, z która mięliśmy okazje krótko porozmawiać. Po obiedzie w stołówce sejmowej powróciliśmy do Krakowa.

******

 

Współpraca z organizacją „Kraków Open Your Mind”
piątek, 20 stycznia 2012 13:44

W styczniu 2012 nawiązano współpracę z organizacją „Kraków Open Your Mind”
Strona „Kraków Open Your Mind” jest częścią projektu „Przeciwko rasizmowi i ksenofobii – wypracowanie miejskiej strategii zapobiegania i reakcji”. Powstała aby zaktywizować mieszkańców Krakowa do włączenia się w gromadzenie jak największej liczby informacji o zdarzeniach rasistowskich i ksenofobicznych w Krakowie czyli m.in.:
dyskryminacji ze względu na przynależność do określonej grupy etnicznej, narodowościowej,
przemocy fizycznej, agresji werbalnej lub naruszaniu nietykalności cielesnej,
obraźliwych wypowiedziach ustnych bądź pisemnych pojawiających się w prasie i internecie,
obelżywych napisach na murach, zdjęciach, rysunkach, filmach,
chuligańskich i rasistowskich wybrykach podczas imprez masowych o charakterze sportowym, naukowym
politycznym lub kulturalnym.

31 stycznia 2012 odbyło się spotkanie z przedstawicielami tej organizacji.
W trakcie wystąpienia mówiono o Krakowie i problemach związanych z nietolerancją i ksenofobią.
W spotkaniu wzięło udział 3 nauczycieli: M. Suwaj i M. Loska i E. Lech, 32 uczniów z różnych klas.
Młodzież zainteresowała się przypadkami nietolerancji w Krakowie, dyskutowano o poprawie sytuacji. Młodzież zaangażowała się w działalność organizacji.

****

Wyjście do muzeum Schindlera
poniedziałek, 21 maja 2012 06:33

 

Wyjście do muzeum Schindlera
-symbolu zachowania humanitarnej postawy wobec nietolerancji i zagłady
11 stycznia 2012 roku 32 osobowa grupa uczniów i 2 nauczycieli udała się do muzeum Schindlera. Wyjście było poprzedzone projekcja filmu „Lista Schindlera”.


FABRYKA EMALIA OSKARA SCHINDLERA