Zespół nauczycieli historii

Warsztaty historyczne

Drukuj PDF

28 marca 2017 roku uczniowie z klasy I A i II E uczestniczyli w warsztatach historycznych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Pan dr Paweł Naleźniak opowiadał o skarbach kultury polskiej, polskich nekropoliach wojennych na Kresach Wschodnich. Swój wykład zilustrował bogatą kolekcją zdjęć.

argaiv1130

Maria Skłodowska-Curie

Drukuj PDF

"Maria Skłodowska - Curie"

 


W dniu 21 marca 2017 roku uczniowie i nauczyciele XVLO uczestniczyli w projekcji filmu pt."Maria Skłodowska - Curie", w kinie Cinema City Zakopianka. Reżyserem filmu jest Pani Marie Noëlle, rolę Marii zagrała polska aktorka Karolina Gruszka. Film jest polsko - niemiecko - francusko - belgijską koprodukcją. Zobaczyliśmy historię niezwykłej kobiety, matki, żony i genialnego naukowca. Maria Skłodowska - Curie była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą.

Warsztaty historyczne

Drukuj PDF

Warsztaty historyczne.

 


V edycja konkursu "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku".
7 marca 2017 roku grupa uczniów z klasy I A i II E wzięła udział w warsztatach historycznych prowadzonych przez pana dr. Pawła Naleźniaka, pracownika IPN. Wykład dotyczył ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej w latach 1943-45 oraz walki o Lwów w ramach akcji "Burza".

Dzień "Żołnierzy wyklętych"

Drukuj PDF

1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI" ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH".

 


Czym było powojenne podziemie niepodległościowe, ilu było "żołnierzy wyklętych"..., odpowiedzi na te i inne pytania umieszczono na tablicach edukacyjnych przygotowanych w oparciu o materiały Instytutu Pamięci Narodowej. Bohaterką Narodowego Dnia Pamięci w naszej szkole została Danuta Siedzikówna "Inka", sanitariuszka jednego z oddziałów 5 wileńskiej Brygady AK. Inka została skazana przez komunistyczny sąd na karę śmierci w 1946 roku (miała 17 lat). Postać Danuty Siedzikówny upamiętniona jest w "Galerii Wielkich Polaków XX wieku" w krakowskim parku im. dr. H. Jordana.

Wizyta w Konsulacie USA oraz inne ciekawe wydarzenia

Drukuj PDF

Wizyta w Konsulacie Stanów Zjednoczonych Ameryki.


W dniu 25 stycznia 2017 roku uczniowie z klas II E, II D i II B wraz z panią mgr Aleksandrą Leją - Dymek i panią mgr Kingą Łanuszką - Rębacz udali się do Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie. Tematem spotkania był system wyboru prezydenta USA, a w szczególności sposób w jaki wybiera się elektorów. Uczniowie mieli szansę uzupełnić swoją wiedzę o tym nie do końca dla nas jasnym systemie, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z punktu widzenia rodowitej Amerykanki, a  także zadawać pytania na różne tematy, nie związane z wyborami. Dzięki tej wizycie uczestnicy  mogli wzbogacić angielskie słownictwo oraz posłuchać prawdziwego amerykańskiego akcentu. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, było interesujące i pozwoliło lepiej zrozumieć politykę USA. Mamy nadzieję, że wkrótce znowu będziemy mieli możliwość odwiedzenia Konsulatu.

 

Katarzyna Kukułka, klasa II B.

 

 

 

*   *   *   *

 

"Globalnie czyli wspólnie"


 

16 grudnia 2016 roku uczniowie klasy II D uczestniczyli w warsztatach dotyczących globalnych współzależności i odpowiedzialnej konsumpcji, jest to część projektu "Globalnie czyli wspólnie". Warsztaty poprowadziła Pani Anita Ponikło przedstawicielka Fundacji ZNAK. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 roku. Klasa II D realizuje wiedzę o społeczeństwie oraz geografię na poziomie rozszerzonym.

 

 

*   *   *

 

Amerykanie wybrali 45 prezydenta.


Wybory prezydenckie w USA wywołują duże zainteresowanie opinii publicznej. Również w Polsce zastanawiano się, czy głową państwa zostanie Hillary Clinton (Partia Demokratyczna) czy jej rywal Donald Trump (Partia Republikańska). Procedura wyboru prezydenta jest dość skomplikowana i znacznie różni się od naszej. Kasia Kukułka i Łukasz Czubak z klasy II B przygotowali plansze edukacyjne pt."Jak wybrać prezydenta Stanów Zjednoczonych" w języku polskim i angielskim. Plansze te zostaną wykorzystane na lekcjach wiedzy o Społeczeństwie w klasach realizujących zakres rozszerzony. 7 listopada 2016 roku w naszej szkole odbyły sie prawybory, społeczność szkolna wybrała kandydaturę Hillary Clinton. 8 listopada 2016 Amerykanie wybrali 45 prezydenta, został nim Donald Trump.

 

 

 

*   *   *

 

V edycja "Kresy"- polskie ziemie wschodnie w XX wieku.


Dnia 9 listopada 2016 roku grupa uczniów z klasy IA i IIE wzięła udział w sesji naukowo-edukacyjnej, rozpoczynającej projekt "Kresy". Wysłuchano dwóch wykładów:
- prof. dr hab. Grzegorza Hryciuka z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. "Polacy we Lwowie pod okupacją niemiecką w latach 1941-1944"
- prof. dr hab. Adama Redzika z Uniwersytetu Warszawskiego pt. "Holocaust lwowskich Żydów w czasie II wojny światowej".
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne u nauczycieli historii.

 

 

Zapraszamy zainteresowanych uczniów.

 

 

*   *   *

 

 

Zdjęcia w Galerii (zakładka Wycieczki/Comenius)

 

 

 

 

 

 

 

 

… a śmierć to ciekawostka że trzeba iść dalej.

ks. Jan Twardowski

 

 

W związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym klasa 1a z wychowawczynią Dominiką Golec i nauczycielką historii Aleksandrą Leją-Dymek pojechała na Cmentarz Rakowicki. Choć wyjście trwało tylko dwie godziny, to była to bardzo daleka i pouczająca podróż, bo pozwoliła zastanowić się nad takimi pojęciami jak życie, śmierć, patriotyzm, szacunek, historia, pamięć. Pretekstem do tych rozważań było zapalenie przez uczniów zniczy na grobach żołnierzy I i II wojny światowej, ofiar obozów niemieckich i sowieckich, Jana Matejki czy rodziców papieża Jana Pawła II. Po wyjściu z cmentarza pani prof. Leja-Dymek zauważyła, że każdy Polak, dla pełnego zrozumienia losów naszej Ojczyzny, powinien w swoim życiu zobaczyć obowiązkowo cztery cmentarze: Rakowicki w Krakowie, Powązkowski w Warszawie, Łyczakowski we Lwowie i Cmentarz Na Rossie w Wilnie. Pierwszy z nich uczniowie klasy 1a już poznali, a w formie zdjęć udokumentowały to Gabriela Nattich i Wiktoria Michta.

 

 

 

*   *   *

 

Lekcje o NATO w XV LO w Krakowie - zobacz >>>

 

 

 

*   *   *

 

Wyniki szkolnego konkursu „Świat wokół nas – Afryka”

 

W dniu 14 czerwca 2016 r. przeprowadzony został szkolny konkurs wiedzy o środowisku geograficznym i współczesnych problemach Afryki. Konkurs stanowi część projektu pt. „Świat wokół nas”. W I edycji zwycięzcą został Maciej Wnuk – uczeń klasy 1e.

 

 

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 *   *   *

 

Interdyscyplinarny projekt edukacyjny dotyczący NATO

 

W dniu 13 czerwca 2016 r. w klasie 2d przeprowadzono wspólną lekcję geografii i wiedzy o społeczeństwie dotyczącą NATO (historia, struktura, działania). Uczniowie przygotowali prezentacje oraz plakaty na temat Paktu Północnoatlantyckiego. Młodzież miała okazję pogłębić wiedzę o członkostwie Polski w tej organizacji przed zbliżającym się lipcowym szczytem NATO w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A. Leja-Dymek

A. Sroka-Bębenek

 

*   *   *

 

Sukces uczennicy XV LO w konkursie historycznym.

Weronika Koźma uczennica klasy I C została finalistką IV edycji projektu "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Przygotowała prezentację multimedialną pt. "Ksiądz Władysław Bukowiński - Apostoł Wschodu".

 

 

Serdecznie gratulujemy!

 

*   *   *

 

 

Dnia 9 czerwca 2016r. klasa Ie wraz z wych Aleksandrą Berezińską Badak oraz nauczycielem historii Magdaleną Sobas odbyła pieszą wycieczkę tematyczną: Szlakiem krakowskich Żydów od placu im. Bohaterów Getta do byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Podczas wycieczki nie sposób było ominąć wzgórze Lasoty oraz Kopiec Kraka.

 

 

*   *   *

 

 

NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gratulacje dla Szymona Sproskiego ucznia kl. 3a zwycięzcy ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim i zdobywcy indeksu na wybraną przez siebie uczelnię!

Podobnego sukcesu życzymy na egzaminie maturalnym!

 

*   *   *

 

 

W dniu 30 marca 2016r. w ramach kontynuacji projektu "Pamięć XX wieku" klasy 1 a oraz 1 e pod opieką wychowawców zwiedziły wystawę stałą "Kraków - czas okupacji 1939-1945 w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej gdzie historia wojny krzyżuje się z życiem codziennym a życie prywatne z tragedią.


 

 

*   *   *

 

Finał projekt "Krokus"

"Projekt Krokus" jest projektem europejskim obecnie realizowanym w dziewięciu krajach Europy (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Grecja, Irlandia, Malta, Polska, Wielka Brytania). Celem projektu jest uczczenie pamięci półtora miliona dzieci żydowskich oraz tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holocaustu. Uczniowie klasy I D w dniu 3 listopada 2015 roku posadzili cebulki żółtych krokusów przed budynkiem szkoły. Żółte kwiaty przypominają żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Akcję naszą dedykujemy pamięci Lusi (Sarze Spagatner) która miała 5 lat i została zamordowana przez Niemców w krakowskim getcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*   *   *

 

 

 

Warsztaty historyczne.

4 lutego 2016 roku uczniowie klas:
I C, I D, I E, II A, II D wzięli udział w warsztatach historycznych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Wysłuchali dwóch wykładów:
- pani Anny Zechenter pt."Polscy duchowni w ZSRS po II wojnie światowej - bohaterowie kościoła milczenia"
- pana Pawła Naleźniaka pt."Polskie życie szkolne i kulturalne na terenie sowieckich republik Litwy, Białorusi
i Ukrainy w latach 1946-1991".

 

 

*  *  *

 

IV edycja projektu. Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku.
2 grudnia 2015 roku uczniowie z klas I C, I D, I E, II A, II D wzięli udział w warsztatach historycznych. Wysłuchali dwóch wykładów:
- pani Anny Zechenter (IPN) pt. "Ostania walka o Kresy. Polska konspiracja niepodległościowa na ziemiach utraconych w talach 1945-53.
- pana Pawła Naleźniaka pt."Żołnierze lwowskiej i wileńskiej Armii Krajowej w sowieckich łagrach".

 

 

 

"Po torach dziejów - od deportacji do repatriacji"
18 listopada 2015 roku przedstawiciele fundacji MultiOcalenie z Warszawy, spotkali się z młodzieżą z klas: I A, II A, II D. Fundacja zajmuje się m.in. pomocą repatriantom i Polonii na Wschodzie. Młodzi ludzie zapoznali się z losami osób deportowanych podczas II wojny światowej i historią Armii Andersa oraz ich "maskotki" niedźwiedzia Wojtka. W drugiej części spotkania przedstawiono dzieje Polonii w Gruzji oraz współczesne relacji polsko - gruzińskie. Uzupełnieniem wykładów była wystawa pt. "Po torach dziejów - od deportacji do repatriacji" ilustrująca losy Polaków wywiezionych do Kazachstanu.
Wystawa znajduje się na parterze naszej szkoły.
Więcej informacji o działalności fundacji na stronie: www.multiocalenie.org.pl

 

 

 

Rotmistrz Witold Pilecki.
W dniu 13 listopada 2015 roku w ramach obchodów Święta Niepodległości młodzież naszego liceum wzięła udział w projekcji filmu pt. "Pilecki" w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Film opowiada o życiu rotmistrza Witolda Pileckiego m.in. o odwadze i poświęceniu kiedy świadomie godzi się na aresztowanie i uwięzienie w obozie Auschwitz. Raport Pileckiego z obozu Alianci uznali za przesadzony. Po wojnie komuniści aresztowali Pileckiego, został poddany nieludzkim torturom i zamordowany strzałem w tył głowy. Miejsce pochówku do dziś nie zostało odnalezione.

 

 

 

11 listopada Święto Niepodległości.

W latach 1919-1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Od 1937 r.(ustawa z dnia 23 kwietnia 1937 roku) Święto Niepodległości stało się świętem państwowym. Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 świętowanie polskich świąt było zakazane. Po II wojnie światowej władze komunistyczne, ustawą Krajowej Rady Narodowej z 22 lipca 1945 roku zniosły święto. Święto zostało przywrócone przez sejm PRL ustawą z dnia 15 lutego 1989 roku pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt Krokus
"Projekt Krokus" jest projektem europejskim obecnie realizowanym w dziewięciu krajach Europy (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Grecja, Irlandia, Malta, Polska, Wielka Brytania). Celem projektu jest uczczenie pamięci półtora miliona dzieci żydowskich oraz tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holocaustu. Uczniowie klasy I D w dniu 3 listopada 2015 roku posadzili cebulki żółtych krokusów przed budynkiem szkoły. Żółte kwiaty przypominają żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Akcję naszą dedykujemy pamięci Lusi (Sarze Spagatner) która miała 5 lat i została zamordowana przez Niemców w krakowskim getcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV edycja projektu

„Kresy” – polskie ziemie wschodnie w XX wieku

Polacy bez Ojczyzny. Losy Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1946-2015

23 października 2015r. uczniowie z klas: I C, I D, I E uczestniczyli w sesji naukowo - edukacyjnej podczas której wysłuchali dwóch wykładów:
- dr Mariana Markowskiego pt. "Codzienność Polaków w sowieckiej rzeczywistości lat 1946-1953 - na przykładzie Lwowa"
- ks. prof. Józefa Wołczańskego pt. "Los Kościoła rzymskokatolickiego na Kresach Wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej po II wojnie światowej"
Ostatnim punktem spotkania było wystąpienie pani Anny Zechenter z IPN-u, która przypomniała zasady i regulamin konkursu.


 

 

 

 

Karbala - największe starcie bojowe polskich żołnierzy od czasu II wojny światowej.
24 i 25 września 2015 roku uczniowie klas II D, IIIA/IIIE realizujący przedmiot wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym, uczestniczyli w projekcji filmu pt "Karbala". Film opowiada o polskich i bułgarskich żołnierzach którzy w 2004 roku bronili ratusza w Karbali, atakowanego przez bojówki as-Sadra. W filmie pokazano problemy z którymi muszą się zmierzyć nasi żołnierze w misjach międzynarodowych.

 "Miasto 44"


20 października 2014 roku klasa III D uczestniczyła w projekcji filmu Jana Komasy pt. "Miasto 44".
70-ta rocznica Powstania Warszawskiego przypomina nam o tragicznym heroizmie powstańców i mieszkańców Warszawy.
"Spotkania z Temidą"

4 listopada 2014 roku klasa III D - realizująca przedmiot wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym - uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych na terenie Aresztu Śledczego. Młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem polskiego systemu penitencjarnego.

"III edycja projektu: "Kresy" - polskie ziemie wschodnie w XX wieku."

1 października 2014 roku, grupa uczniów z klas: II A i I D uczestniczyła
w sesji naukowo- edukacyjnej pt. "Repatriacja czy ekspatriacja? Wyjechać czy zostać?
Masowe wypędzenia obywateli polskich z ziem wschodnich II RP w latach 1944-59" oraz warsztatach historycznych, w dniach 13 listopad 2014 i 10 grudzień 2014 - prowadzonych przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej- Panią Annę Zechenter i Pana Pawła Naleźniaka

    

"Przeszłość Krakowa na podstawie badań archeologicznych"

27 stycznia 2015 roku klasa III D - realizująca przedmiot historia w zakresie rozszerzonym - zwiedzała Podziemia Rynku, gdzie od roku 2010 znajduje się szlak historyczny - "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa". Zwiedzający zapoznają się z historią Krakowa z czasów przed lokacją miasta i z okresu średniowiecza.

 

 

  

 

Pamięć XX wieku, spotkanie z Temidą


Pamięć XX wieku MONTE CASSINO

70 lat temu 2 Korpus Polski pod dowództwem generała Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino (17 - 18 maj 1944r.). Oddziały polskie walczące z doborowymi jednostkami niemieckiej 1 Dywizji Spadochronowej poniosły znaczne straty. Na Polskim Cmentarzu Wojennym można przeczytać napis "Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie". Obszerniejsze informacje dotyczące zmagań 2 Korpusu o wzgórze Monte Cassino zostały umieszczone na planszach edukacyjnych wykonanych przez uczniów klasy III D.


Monte Cassino

 

 


Pamięć XX wiekuPOWSTANIE WARSZAWSKIE  


70 lat temu 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybiła godzina W - rozpoczęło się powstanie. W trakcie 63 dni walk powstańcom udało sie opanować znaczne obszary miasta.

Powstanie warszawskie

Mimo przeważających sił niemieckich i braku pomocy ze strony Sowietów, słabo uzbrojeni Powstańcy przez ponad 2 miesiące ofiarnie walczyli.

Młodzież naszego liceum (klasy III D, II B) uczestniczyła w pokazie filmu pt. "Powstanie Warszawskie". Jest to pierwszy na świecie dramat wojenny non - fiction, zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Temida

Spotkanie z Temidą.


Uczniowie klasy II E i II A realizujący przedmiot wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony, w dniu 24.09.2014r. mieli okazję obserwować postępowanie sądowe w procesie karnym w budynku Sądu przy ulicy Przy Rondzie 7.

Strona 2 z 2

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.