Zespół nauczycieli historii

Pamięć XX wieku.

Drukuj PDF

Pamięć XX wieku. Polacy ratujący Żydów.

argaiv166712 kwietnia 2017 roku uczniowie klas II B, II C, II D uczestniczyli w projekcji filmu pt. "Azyl" w reżyserii Niki Caro (USA, 2017 rok). Film oparty został na prawdziwej historii Antoniny Żabińskiej i jej męża Jana, dyrektora warszawskiego zoo i dotyczy czasów II wojny światowej. Ryzykując życiem własnym i swoich dzieci, ratowali Żydów z warszawskiego getta, pomagając im przetrwać na terenie zrujnowanego zoo, tuż pod okiem Niemców. W 1965 roku małżonkowie zostali odznaczeni przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Rok Tadeusza Kościuszki

Drukuj PDF

Rok 2017 - Rokiem Tadeusza Kościuszki.


 

Sejm ustanowił rok 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki. Tadeusz Kościuszko to bohater walk o niepodległość USA i Polski. Jest szczególnie związany z Krakowem, to tu na rynku złożył przysięgę jako naczelnik powstania( insurekcji) z 1794 roku. UNESCO objęło patronatem obchody 200 rocznicy śmierci T. Kościuszki.

 

Warsztaty historyczne

Drukuj PDF

28 marca 2017 roku uczniowie z klasy I A i II E uczestniczyli w warsztatach historycznych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Pan dr Paweł Naleźniak opowiadał o skarbach kultury polskiej, polskich nekropoliach wojennych na Kresach Wschodnich. Swój wykład zilustrował bogatą kolekcją zdjęć.

Maria Skłodowska-Curie

Drukuj PDF

"Maria Skłodowska - Curie"

 


W dniu 21 marca 2017 roku uczniowie i nauczyciele XVLO uczestniczyli w projekcji filmu pt."Maria Skłodowska - Curie", w kinie Cinema City Zakopianka. Reżyserem filmu jest Pani Marie Noëlle, rolę Marii zagrała polska aktorka Karolina Gruszka. Film jest polsko - niemiecko - francusko - belgijską koprodukcją. Zobaczyliśmy historię niezwykłej kobiety, matki, żony i genialnego naukowca. Maria Skłodowska - Curie była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą.

Warsztaty historyczne

Drukuj PDF

Warsztaty historyczne.

 


V edycja konkursu "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku".
7 marca 2017 roku grupa uczniów z klasy I A i II E wzięła udział w warsztatach historycznych prowadzonych przez pana dr. Pawła Naleźniaka, pracownika IPN. Wykład dotyczył ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej w latach 1943-45 oraz walki o Lwów w ramach akcji "Burza".

Strona 2 z 3

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.