Biblioteka/Akcje

Rok Sienkiewicza

Drukuj PDF

2016 - Rok Henryka Sienkiewicza

argaiv1667


Kazimierz Mordasewicz, "Portret Henryka Sienkiewicza", 1899, własn. Muzeum Narodowe w Warszawie

 

SPOTKANIA Z SIENKIEWICZEM W XV LO

W związku z kończącym się rokiem Henryka Sienkiewicza Biblioteka Szkolna XV LO przygotowała wydarzenia, w których wezmą udział uczniowie naszej szkoły:

 • wystawę dzieł Henryka Sienkiewicza oraz książek o pisarzu i jego twórczości wchodzących w skład księgozbioru naszej biblioteki;
 • lekcje biblioteczne przybliżające życie i twórczość polskiego Noblisty;
 • międzyklasowy konkurs wiedzy o postaci Henryka Sienkiewicza;
 • konkurs plastyczny – „Bohaterowie Quo vadis Henryka Sienkiewicza”;
 • spektakl pt. „Co widziałem, opisałem” o podróży Henryka Sienkiewicza do Ameryki przygotowany przez Grupę Teatralną XV LO – TaMene pod opieką p. Beaty Książek.

Większość uczniów czyta książki!!

Drukuj PDF

WYNIKI ANKIETY CZYTELNICZEJ

W kwietniu 2016 r. przeprowadzono w naszym Liceum ankietę czytelniczą skierowaną do uczniów wszystkich klas. Wypełniło ją 266 osób. Zawierała ona cztery pytania zamknięte i dwa otwarte. Wśród pytań zamkniętych uczeń mógł wybrać dowolną ilość odpowiedzi.

W wyniku przeprowadzonej analizy i obliczeń okazuje się, że tylko 11% ankietowanych uczniów nie czyta żadnych książek. Znakomita większość jednak czyta!!!

Uczniowie czytają głównie dla przyjemności (156 głosów), gdy się nudzą (76 głosów) oraz w celu poszerzenia swojej wiedzy (67). Ci, którzy wybrali odpowiedź: „nie czytam żadnych książek” uzasadniają swój wybór tym, że nie mają czasu – 12 głosów, nie lubią czytać – również 12 oraz wolą robić coś innego – 22.

Cieszy nas fakt, że w potrzebne im książki uczniowie zaopatrują się głównie w bibliotece szkolnej – 197 głosów, co stanowi 74% ankietowanych. Spora część młodzieży kupuje książki – 165 głosów, co stanowi 62%. Duża liczba uczniów pożycza potrzebne im pozycje od koleżanek i kolegów – 90 głosów oraz korzysta z księgozbioru domowego 69 głosów. Część ankietowanych korzysta także z bibliotek publicznych – 89 głosów, co stanowi 33%.

Na pytanie: w jakie pozycje Twoim zdaniem należałoby wzbogacić księgozbiór biblioteki szkolnej zdecydowana większość wskazała na książki z działu fantastyki (fantasy), bo aż 111 uczniów oraz książki przygodowe – 77, lektury i inne książki pomocnicze – 41, czasopisma dla młodzieży – 31, książki historyczne – 29. 44 ankietowanych wskazało, że księgozbiór jest zgodny z ich oczekiwaniami.

Niewielka liczba uczniów napisała, że czyta książki w formie elektronicznej (35 głosów), co jest pewnym zaskoczeniem.

W dwóch ostatnich pytaniach poproszono Licealistów o wymienienie kilku tytułów książek, godnych polecenia innym oraz swojej ulubionej książki. Na tej podstawie opracowano listę pozycji najchętniej czytanych i polecanych przez naszych uczniów.

Oto Bestsellery XV Liceum Ogólnokształcącego:

 1. Green John „Gwiazd naszych wina”
 2. Hawkins Paula „Dziewczyna z pociągu”
 3. 3. Brett Regina „Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym”
 4. 4. Forman Gayle, „Zostań, jeśli kochasz
 5. 5. Glukhovsky Dmitry „Metro 2033”
 6. 6. Hoover Colleen „Hopeless”
 7. 7. Green John „Papierowe miasta”
 8. 8. Meyer Stephenie „Intruz”
 9. Clare Cassandra „Dary Anioła T. 1 Miasto kości”
 10. Mafi Tahereh „Dotyk Julii”
 11. 11. Forman Gayle „Wróć, jeśli pamiętasz”
 12. 12. Ahern Cecelia „Love, Rosie”
 13. 13. Brett Regina „Bóg nigdy nie mruga”
 14. Canavan Trudi „Trylogia Czarnego Maga” T. 1 Gildia Magów
 15. Canavan Trudi „Trylogia Czarnego Maga” T.2 Nowicjuszka
 16. Bracken Alexandra „Mroczne umysły”
 17. 17. Roth Veronica Trylogia „Niezgodna”, „Zbuntowana”, „Wierna”
 18. 18. Dirie Waris, Miller Cathleen, „Kwiat pustyni”

Wszystkie powyższe tytuły zostały zakupione do biblioteki szkolnej. Zachęcamy do wypożyczania i czytania!!!

WNIOSKI:

- należy wzbogacić księgozbiór biblioteki szkolnej w pozycje z literatury fantasy, książki przygodowe i młodzieżowe, aby uczniowie, oprócz lektur i książek popularnonaukowych, mieli również szerszy dostęp do literatury, którą czytają najchętniej,

- należy poszerzać kompetencje czytelnicze uczniów poprzez wskazywanie im możliwości korzystania z innych bibliotek, zwłaszcza publicznych, gdzie księgozbiór beletrystyczny jest znacznie obszerniejszy.

Bibliotekarze XV LO

Wielka zbiórka książek

Drukuj PDF

PODSUMOWANIE AKCJI „WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK”

W dniach od 22.04 do 22.05.2016 roku przeprowadzono w naszej szkole akcję zbierania książek, w ramach Wielkiej Zbiórki Książek dla dzieci i młodzieży przebywających w placówkach medycznych. Działania te miały na celu wsparcie bibliotek powstających w szpitalach o wartościowe pozycje. Organizatorzy dążą do tego, by każde dziecko przyjęte na oddział dziecięcy otrzymało książkę, którą będzie mogło zabrać do domu. Dzięki przeprowadzonej akcji mali pacjenci mogą chociaż na chwilę zapomnieć o swojej chorobie.

W naszej szkole zebrano 119 pięknych i wartościowych książek.

2 czerwca zostały one przewiezione do wyznaczonego przez organizatora punktu zbiórki, którym był Stadion Miejski – Hutnik Kraków. Po przejściu odpowiednich procedur (m.in. dezynfekcji) zostaną przekazane beneficjentom.

Szkoła otrzymała podziękowanie od fundacji Zaczytani.org przesłane drogą e-mailową.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie naszej akcji.

Nauczyciele bibliotekarze

Wielka Zbiórka Książek

Drukuj PDF


Biblioteka Szkolna serdecznie zaprasza całą społeczność naszego Liceum do wzięcia udziału w Wielkiej Zbiórce Książek dla dzieci i młodzieży przebywających w placówkach medycznych.

Jest to akcja ogólnopolska. Książki nowe lub używane – w dobrym stanie, można przynosić do naszej biblioteki w dniach od 22 kwietnia do 22 maja 2016, w godzinach jej otwarcia.

Zebrane materiały przekazane zostaną do ustalonego przez organizatora punktu w Krakowie i po przejściu odpowiednich procedur (m. in. dezynfekcji) przekazane dzieciom i młodzieży przebywającym w szpitalach, gdzie pomogą im przetrwać trudne chwile.

Serdecznie zachęcamy do pomocy.

 

 


Przeczytałeś, podaj dalej

Drukuj PDF

Od czwartku 7 kwietnia 2016 roku Samorząd Uczniowski wraz z Biblioteką Szkolną rozpoczyna akcję „Przeczytałeś, podaj dalej”.

Jeśli posiadasz w domu książkę, która nie jest Ci potrzebna i którą mógłbyś polecić koleżance lub koledze, przynieś ją do biblioteki szkolnej, aby inni mogli ją wziąć i przeczytać.

Książki do zabrania będą umieszczone na stoliku oznaczonym napisem „Przeczytałeś, podaj dalej”. Stolik ten będzie znajdował się w czytelni.

Akcja potrwa do końca maja.

Serdecznie zapraszamy

i zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.

Strona 2 z 2

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.