Biblioteka/Akcje

Kiermasz książki

Drukuj PDF

W dniach 26 - 27 wrzesień (wtorek, środa) planowany jest Kiermasz Używanych Podręczników i Taniej Książki. Podręczniki przeznaczone do sprzedaży należy podpisać ołówkiem i przynieść do biblioteki szkolnej w terminie do 25 września (poniedziałek), gdzie zostaną wycenione.

argaiv1343

Podczas kiermaszu oprócz podręczników będzie można kupić ciekawe książki w atrakcyjnych cenach.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów.

Biblioteka - podsumowanie akcji

Drukuj PDF

PODSUMOWANIE AKCJI „WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK”

W dniach od 24.04 do 19.05.2017 roku przeprowadzono w naszej szkole akcję zbierania książek, w ramach ogólnopolskiej Wielkiej Zbiórki Książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających w placówkach medycznych. Akcja miała na celu wsparcie bibliotek powstających w szpitalach o wartościowe książki.

Zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i innych pracowników. Zebrano 192 egzemplarze wartościowych książek: 100 dla dzieci i młodzieży i 92 dla dorosłych. 23 maja 2017 r. książki zostały przewiezione do wyznaczonego przez organizatora magazynu. Po przejściu odpowiednich procedur zostaną przekazane beneficjentom.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie akcji.

Wielka zbiórka książek 2017

Drukuj PDF

 

Biblioteka Szkolna serdecznie zaprasza całą społeczność naszego Liceum  do wzięcia udziału w Wielkiej Zbiórce Książek dla dzieci i dorosłych przebywających w placówkach medycznych.

Jest to akcja ogólnopolska. Książki nowe lub używane, wydane po 2000 roku – w dobrym stanie, można przynosić do naszej biblioteki w dniach od 24 kwietnia do 19 maja 2017 roku.

Zebrane materiały dostarczone zostaną do ustalonego przez organizatora punktu w Krakowie i po przejściu odpowiednich procedur przekazane dzieciom, młodzieży i dorosłym przebywającym w szpitalach, gdzie pomogą im przetrwać trudne chwile.

Serdecznie zachęcamy do pomocy.

Rok Sienkiewicza

Drukuj PDF

2016 - Rok Henryka Sienkiewicza


Kazimierz Mordasewicz, "Portret Henryka Sienkiewicza", 1899, własn. Muzeum Narodowe w Warszawie

 

SPOTKANIA Z SIENKIEWICZEM W XV LO

W związku z kończącym się rokiem Henryka Sienkiewicza Biblioteka Szkolna XV LO przygotowała wydarzenia, w których wezmą udział uczniowie naszej szkoły:

 • wystawę dzieł Henryka Sienkiewicza oraz książek o pisarzu i jego twórczości wchodzących w skład księgozbioru naszej biblioteki;
 • lekcje biblioteczne przybliżające życie i twórczość polskiego Noblisty;
 • międzyklasowy konkurs wiedzy o postaci Henryka Sienkiewicza;
 • konkurs plastyczny – „Bohaterowie Quo vadis Henryka Sienkiewicza”;
 • spektakl pt. „Co widziałem, opisałem” o podróży Henryka Sienkiewicza do Ameryki przygotowany przez Grupę Teatralną XV LO – TaMene pod opieką p. Beaty Książek.

Większość uczniów czyta książki!!

Drukuj PDF

WYNIKI ANKIETY CZYTELNICZEJ

W kwietniu 2016 r. przeprowadzono w naszym Liceum ankietę czytelniczą skierowaną do uczniów wszystkich klas. Wypełniło ją 266 osób. Zawierała ona cztery pytania zamknięte i dwa otwarte. Wśród pytań zamkniętych uczeń mógł wybrać dowolną ilość odpowiedzi.

W wyniku przeprowadzonej analizy i obliczeń okazuje się, że tylko 11% ankietowanych uczniów nie czyta żadnych książek. Znakomita większość jednak czyta!!!

Uczniowie czytają głównie dla przyjemności (156 głosów), gdy się nudzą (76 głosów) oraz w celu poszerzenia swojej wiedzy (67). Ci, którzy wybrali odpowiedź: „nie czytam żadnych książek” uzasadniają swój wybór tym, że nie mają czasu – 12 głosów, nie lubią czytać – również 12 oraz wolą robić coś innego – 22.

Cieszy nas fakt, że w potrzebne im książki uczniowie zaopatrują się głównie w bibliotece szkolnej – 197 głosów, co stanowi 74% ankietowanych. Spora część młodzieży kupuje książki – 165 głosów, co stanowi 62%. Duża liczba uczniów pożycza potrzebne im pozycje od koleżanek i kolegów – 90 głosów oraz korzysta z księgozbioru domowego 69 głosów. Część ankietowanych korzysta także z bibliotek publicznych – 89 głosów, co stanowi 33%.

Na pytanie: w jakie pozycje Twoim zdaniem należałoby wzbogacić księgozbiór biblioteki szkolnej zdecydowana większość wskazała na książki z działu fantastyki (fantasy), bo aż 111 uczniów oraz książki przygodowe – 77, lektury i inne książki pomocnicze – 41, czasopisma dla młodzieży – 31, książki historyczne – 29. 44 ankietowanych wskazało, że księgozbiór jest zgodny z ich oczekiwaniami.

Niewielka liczba uczniów napisała, że czyta książki w formie elektronicznej (35 głosów), co jest pewnym zaskoczeniem.

W dwóch ostatnich pytaniach poproszono Licealistów o wymienienie kilku tytułów książek, godnych polecenia innym oraz swojej ulubionej książki. Na tej podstawie opracowano listę pozycji najchętniej czytanych i polecanych przez naszych uczniów.

Oto Bestsellery XV Liceum Ogólnokształcącego:

 1. Green John „Gwiazd naszych wina”
 2. Hawkins Paula „Dziewczyna z pociągu”
 3. 3. Brett Regina „Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym”
 4. 4. Forman Gayle, „Zostań, jeśli kochasz
 5. 5. Glukhovsky Dmitry „Metro 2033”
 6. 6. Hoover Colleen „Hopeless”
 7. 7. Green John „Papierowe miasta”
 8. 8. Meyer Stephenie „Intruz”
 9. Clare Cassandra „Dary Anioła T. 1 Miasto kości”
 10. Mafi Tahereh „Dotyk Julii”
 11. 11. Forman Gayle „Wróć, jeśli pamiętasz”
 12. 12. Ahern Cecelia „Love, Rosie”
 13. 13. Brett Regina „Bóg nigdy nie mruga”
 14. Canavan Trudi „Trylogia Czarnego Maga” T. 1 Gildia Magów
 15. Canavan Trudi „Trylogia Czarnego Maga” T.2 Nowicjuszka
 16. Bracken Alexandra „Mroczne umysły”
 17. 17. Roth Veronica Trylogia „Niezgodna”, „Zbuntowana”, „Wierna”
 18. 18. Dirie Waris, Miller Cathleen, „Kwiat pustyni”

Wszystkie powyższe tytuły zostały zakupione do biblioteki szkolnej. Zachęcamy do wypożyczania i czytania!!!

WNIOSKI:

- należy wzbogacić księgozbiór biblioteki szkolnej w pozycje z literatury fantasy, książki przygodowe i młodzieżowe, aby uczniowie, oprócz lektur i książek popularnonaukowych, mieli również szerszy dostęp do literatury, którą czytają najchętniej,

- należy poszerzać kompetencje czytelnicze uczniów poprzez wskazywanie im możliwości korzystania z innych bibliotek, zwłaszcza publicznych, gdzie księgozbiór beletrystyczny jest znacznie obszerniejszy.

Bibliotekarze XV LO

Strona 1 z 2

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.