Biblioteka/Akcje

Licealiści czytają dzieciom

Drukuj PDF

LICEALIŚCI CZYTAJĄ DZIECIOM 

argaiv1667

W grudniu 2017 roku Biblioteka XV LO nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową Nr 41 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie przy ulicy Jerzmanowskiego.

Celem tej współpracy jest promocja czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwijanie wrażliwości kulturowej i społecznej naszych uczniów a także współdziałanie ze środowiskiem lokalnym.

Grupa uczniów naszego Liceum, uczęszczających na cotygodniowe spotkania MIŁOŚNIKÓW BIBLIOTEKI I KSIĄŻEK, zaprezentowała pierwszoklasistom wiersze Juliana Tuwima.

Wizytę w szkole poprzedziły kilkutygodniowe próby. Spośród wielu ciekawych wierszy dla dzieci uczniowie wybrali sześć najbardziej zabawnych. Licealiści ćwiczyli piękne czytanie oraz przygotowali mini inscenizacje wybranych wierszy a także listę pytań dotyczących treści czytanych utworów. Mimo bardzo dobrego przygotowania nasi uczniowie nie uniknęli tremy, jednak ośmioletnia widownia przyjęła ich entuzjastycznie. Dzieci słuchały z zainteresowaniem, chętnie odpowiadały na zadawane pytania oraz z radością uczestniczyły w zabawie naśladowania jadącej lokomotywy według słów wiersza Juliana Tuwima. Wszyscy pierwszoklasiści zostali obdarowani drobnymi upominkami. Nasza młodzież była zaskoczona otwartością, spontanicznością i aktywnością dzieci.

Na zakończenie zajęć został ogłoszony KONKURS PLASTYCZNY na ilustrację do wybranego wiersza.

W styczniu 2018 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na który wpłynęło 10 prac. Po obejrzeniu wszystkich rysunków przyznaliśmy I miejsce za ilustrację do wiersza „Alfabet”, II miejsce za pracę do wiersza pt. „Rzepka” a III do „Lokomotywy”. Wyróżnienie otrzymała uczennica, której najbardziej podobał się wiersz pt. „Pstryk”. Dzieci otrzymały nagrody książkowe i dyplomy.

 

J. Wszołek, B. Książek

Biblioteki naukowe Krakowa

Drukuj PDF

Wyjścia klas trzecich do bibliotek naukowych Krakowa

W dniu 10 listopada 2017 roku klasy maturalne uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez Bibliotekę Główną Akademii Górniczo-Hutniczej, Bibliotekę Główną Uniwersytetu Rolniczego oraz Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną.

Zajęcia te miały na celu zapoznanie z funkcjonowaniem nowoczesnej biblioteki naukowej, składały się z części teoretycznej i warsztatowej. W przypadku bibliotek uczelnianych połączone były z wykładem dotyczącym możliwości studiowania na danej uczelni.

W opinii wychowawców i uczniów zajęcia w bibliotekach były interesujące, ciekawie przeprowadzone i przydatne w planowaniu dalszego kształcenia.

Zapraszamy w przyszłości

Biblioteka, Jadwiga Wszołek

 

 

Kiermasz książki

Drukuj PDF

W dniach 26 - 27 wrzesień (wtorek, środa) planowany jest Kiermasz Używanych Podręczników i Taniej Książki. Podręczniki przeznaczone do sprzedaży należy podpisać ołówkiem i przynieść do biblioteki szkolnej w terminie do 25 września (poniedziałek), gdzie zostaną wycenione.

Podczas kiermaszu oprócz podręczników będzie można kupić ciekawe książki w atrakcyjnych cenach.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów.

Biblioteka - podsumowanie akcji

Drukuj PDF

PODSUMOWANIE AKCJI „WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK”

W dniach od 24.04 do 19.05.2017 roku przeprowadzono w naszej szkole akcję zbierania książek, w ramach ogólnopolskiej Wielkiej Zbiórki Książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających w placówkach medycznych. Akcja miała na celu wsparcie bibliotek powstających w szpitalach o wartościowe książki.

Zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i innych pracowników. Zebrano 192 egzemplarze wartościowych książek: 100 dla dzieci i młodzieży i 92 dla dorosłych. 23 maja 2017 r. książki zostały przewiezione do wyznaczonego przez organizatora magazynu. Po przejściu odpowiednich procedur zostaną przekazane beneficjentom.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie akcji.

Wielka zbiórka książek 2017

Drukuj PDF

 

Biblioteka Szkolna serdecznie zaprasza całą społeczność naszego Liceum  do wzięcia udziału w Wielkiej Zbiórce Książek dla dzieci i dorosłych przebywających w placówkach medycznych.

Jest to akcja ogólnopolska. Książki nowe lub używane, wydane po 2000 roku – w dobrym stanie, można przynosić do naszej biblioteki w dniach od 24 kwietnia do 19 maja 2017 roku.

Zebrane materiały dostarczone zostaną do ustalonego przez organizatora punktu w Krakowie i po przejściu odpowiednich procedur przekazane dzieciom, młodzieży i dorosłym przebywającym w szpitalach, gdzie pomogą im przetrwać trudne chwile.

Serdecznie zachęcamy do pomocy.

Strona 1 z 2

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.