Erasmus - aktualności

Drukuj PDF

 

argaiv1758

Amnesty International w XV LO


6.12.17 klasy 2a i 2b uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem organizacji Amnesty International. Prelekcja na temat nietolerancji i rasizmu odbyła się w ramach projektu unijnego Erasmus+ "Edukacja obywatelska w szkołach średnich".

Wystąpienie dotyczyło zagrożeń jakie niesie radykalizacja nastrojów, wzrost uprzedzeń i nietolerancji wynikających najczęściej ze stereotypów lub niewiedzy.

 

*   *   *

 

Od 16 do 23 października braliśmy udział w spotkaniu erasmusowym w Hiszpanii gdzie zaprezentowaliśmy dwa filmy o tolerancji, rzsizmie i ksenofobii.

Zapraszamy do obejrzenia filmów przygotowanych przez naszych uczniów.

 

 


 

*   *   *   *

 

 

Październik w Hiszpanii – cud natury!

Słońce jak w wakacje, palmy, lekka bryza tak może być w jednym kraju gdy w innym plucha i zimno. Wykorzystaliśmy te warunki do granic możliwości rozkoszując się nawet kąpielą w oceanie. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i obiektów, posmakowaliśmy dobrych dań, pogadaliśmy z rdzennymi Hiszpanami i nadeszła pora wracać. Ot i cały wyjazd! Od poniedziałku jesteśmy w szkole i o Sewilli możemy tylko marzyć lub wspominać, to drugie ułatwią zdjęcia.

 

Zobacz zdjęcia w Galerii >>>>

 

 

*   *   *   *

 

 • Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli w filmie „Manekin challenge”
 •  

   

 • W Niemczech prezentowaliśmy przedstawienie „bridging people”, które obrazuje sytuacje wykluczenia
 •  

   

 • W lutym 2017 wzięliśmy udział w spotkaniu grupy Erasmus + w Niemczech: gdzie byliśmy, co widzieliśmy, co robiliśmy można zobaczyć w tej prezentacji

I na zdjęciach: Wyjazd do Magdeburga w ramach projektu Erasmus plus - luty 2017

 

 

 • W marcu 2017 roku interesował nas temat "Świadomy, aktywny obywatel - praca dla innych"-Przeprowadziliśmy wywiad z radnym naszej dzielnicy  
 • W kwietniu 2017 roku gościliśmy uczniów i nauczycieli z Węgier, Niemiec, Turcji i Hiszpanii. Oto najważniejsze działania:

- Gala w XV LO -prezentacja kultury, historii, tradycji Polski, Ukrainy i krajów partnerskich oraz projektu Erasmus+ - gala z udziałem społeczności lokalnej, władz, uczniów z lokalnych gimnazjów. W trakcie Galii prezentowaliśmy: taniec „krakowiak”, i ukraiński w wykonaniu ukraińskich uczniów naszej szkoły , legendę o smoku wawelskim, doświadczenia chemiczne przeprowadzone przez uczniów, taniec współczesny, piosenki i zaprosiliśmy Lajkonika. Nasi goście zaprezentowali swoje tradycyjne tańce. Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z tej imprezy.>>>>>

- uczestniczyliśmy w spotkaniu ze świadkiem historii panią Lidia Maksymowicz, która przeżyła Auschwitz - spotkanie dla partnerów i uczniów XV LO. Spotkanie wywarło olbrzymie wrażenie na wszystkich ze względu na poruszającą historię 5-letniej dziewczynki w obozie. >>>zobacz zdjęcia>>>

-zorganizowaliśmy międzynarodowe warsztaty "Zmieniamy stereotypy" - uczniowie z poszczególnych krajów prezentowali swoje prace oraz zajęcia oparte na amerykańskich warsztatach dla uczniów z przedstawicielem z NGO "Nigdy więcej" pt " Nietolerancja dziś - czy konflikt jest nieunikniony?" >>>zobacz zdjęcia >>>

- razem z partnerami odkrywaliśmy Kraków a w szczególności Kazimierz, Getto, zwiedzaliśmy fabrykę Schindlera. >>>zobacz zdjęcia>>>

 

 

 

*   *   *

 1. Od września do listopada 2016 roku trwała rekrutacja w XV LO do projektu Erasmus+. Utworzono grupę Erasmus+ w skład której wchodzi: 21 uczniów, 6 nauczycieli i dyrekcja XV LO.
 2. Ogłoszony został konkurs na plakaty, termin oddania prac – 22 grudnia 2016. Tematy prac:
 • Projekty obywatelskie składane w ramach budżetu obywatelskiego- co zostało zrealizowane w latach poprzednich –skoncentrować się na Prokocimiu, Bieżanowie –prace przyjmuje mgr Ela Lech
 • Świadomy konsument – nie uleganie reklamom, manipulacji, Świadome wybieranie produktu- prace przyjmuje mgr Maria Suwaj
 • Wyzysk pracownika, fair trade ,wykorzystywanie pracowników, praca niewolnicza - prace przyjmuje mgr Anna Banaszkiewicz i mgr Kinga Łanuszka-Rębacz
 • Ruchy aktywistów miejskich w Krakowie np. ścieżki edukacyjne – prace przyjmuje mgr Magdalena Loska
 1. Uczniowie wraz z p. Maria Suwaj i p. Markiem Brzeskim przygotowali film o XV LO do zaprezentowania w Budapeszcie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu: xvlo - prezentacja

 

 1. Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej – będziemy brać udział w warsztatach i wykładach przygotowanych przez tą organizację.

 

 1. I wyjazd projektowy do Budapesztu: 28.11-4.12.16. W wyjeździe wzięli udział uczniowie i nauczyciele. W trakcie wyjazdu: braliśmy udział w warsztatach przygotowanych przez NGO, aktywnie włączyliśmy się w Dzień Tolerancji, dyskutowaliśmy i wymienialiśmy się wiedzą na temat systemu komunistycznego, prezentowaliśmy filmy o szkole, zwiedzaliśmy Budapeszt, razem pojechaliśmy do Sopron, mieszkaliśmy w rodzinach węgierskich, poznając ich styl życia, kulturę i religię.

Zapraszamy do galerii, do zobaczenia zdjęć z Budapesztu.

 1. Powstała strona projektu, gdzie można zobaczyć działania wszystkich uczestników projektu: www.crosscult.poli.hu (w przygotowaniu)
 2. Zobacz prezentację:  >>prezaentacja>>

 

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.