Zwiedzamy Instytut Chemii UJ

Drukuj PDF

16 kwietnia 2015 r. uczniowie, biorący udział w projekcie IRRESISTIBLE odwiedzili Instytut Chemii UJ przy ul. Ingardena 3, aby zapoznać się z naukowcami i ich pracą.

argaiv1837

Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe grupy zwiedzali laboratoria i pracownie naukowe, w których o swoich badaniach ciekawie, z pasją opowiadali dr. hab. Wacław Makowski, prof. Andrzej Kotarba i dr Paweł Stelmachowski, specjaliści zajmujący się katalizą. Mogliśmy m.in. zobaczyć spektrograf masowy, który pozwala zbadać skład mieszanin gazowych np. powietrza, spalin. Podziwialiśmy na ekranie monitora, rozbłyskujące nanocząstki złota, oglądane pod specjalnym mikroskopem. Oglądaliśmy aparaturę wytwarzającą katalizatory, których celem jest jak najbardziej efektywne dopalanie spalin.

Następnie odbyła się debata nad zagadnieniami dotyczącymi pracy naukowców m.in. szukaliśmy odpowiedzi na pytania: kto może zostać naukowcem, jak i czy upowszechnia się wyniki badań, jak tworzy się zespoły badawcze? Uczniowie podzieleni na trzyosobowe grupy zastanawiali się nad w.w. zagadnieniami, a następnie mogli je przedyskutować wspólnie z naukowcami. Wnioski z dyskusji notowała na tablicy pani dr Iwona Maciejowska - koordynator projektu IRRESISTIBLE.

Beata Sobesto

IRRESISTIBLEIRRESISTIBLEIRRESISTIBLE

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.