Patron szkoły

Drukuj PDF

argaiv1667

 

 

 

 

 

 

"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć."

"Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym."

 

 

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Miała czwórkę rodzeństwa i dbających o jej edukację rodziców intelektualistów. 12 czerwca 1883 roku ukończyła gimnazjum, by w 1891 zostać pierwszą kobietą w historii Sorbony, która zdała egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii.

W czasie studiów poznała swojego przyszłego męża, a następnie wraz z nim rozpoczęła pracę w laboratorium Henriego Becquerela. W 1903 roku, jako pierwsza kobieta w historii uzyskała stopień doktora fizyki. Trzy lata później została wdową samotnie wychowującą dwie córki.
Po śmierci Piotra, Maria Skłodowska-Curie przejęła władzę nad laboratorium, w którym pracowała z mężem. To zapewniło jej renomę samodzielnej badaczki.
Zmarła 4 lipca 1934 roku na białaczkę.

 

ZAWSZE WYJĄTKOWA:

Pani Curie jest – z wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem.

                                                                                                                          Albert Einstein

 


Ciekawostki

 

Jedna z pierwszych kobiet, które zdobyły prawo jazdy:
Podczas I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie pracowała jako szefowa wojskowej komórki medycznej. Wtedy właśnie zdecydowała się na zrobienie prawa jazdy, by móc prowadzić jeden z 20 samochodów z aparatami Roentgena i docierać do rannych.

Maria Skłodowska-Curie jako jedna z pierwszych kobiet zdobyła Rysy, była jedną z pierwszych studentek na Sorbonie i pierwszą kobietą profesorem tej uczelni.

Podczas obrony dysertacji doktorskiej była zdecydowanie większym specjalistą z zakresu promieniotwórczości niż egzaminujący ją profesorowie.

Do 1933 roku była jedyną kobietą uczestniczącą w Konferencji Solvay (w 1933 roku dołączyły do niej Irene Joliot-Curie i austriacka fizyczka Lise Meitner).

  • Maria Skłodowska - Curie była bardzo skromną, pracowitą i porządną kobietą. Podczas spotkania z prezydentem Polski, Stanisławem Wojciechowskim, Prezydent spytał:
    - Czy pamięta Pani jasiek, który mi pożyczyła na drogę, gdy jechałem z Paryża do Warszawy?
    - Pamiętam nawet, że pan mi go zapomniał zwrócić - odpowiedziała nasza uczona.

 

  • Maria Skłodowska - Curie chociaż jest uznawana za obrończynię kobiet, to nie popierała wszystkich nowości. Krótko przed śmiercią widząc nowe buty swojej córki zwraca się do niej:
    - Och moje biedactwo, jakież okropne obcasy. Nie, nigdy mnie nie przekonasz, że kobiety są stworzone do chodzenia na szczudłach.

 


 

 


 

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.