55 lat XV LO w Krakowie

Drukuj PDF

MINĘŁO 55 LAT…

argaiv1758

 

W listopadzie XV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie świętowało Jubileusz 55 – lecia.
W uroczystościach obok społeczności szkolnej wzięli udział zaproszeni goście i absolwenci liceum. Na program jubileuszu złożyły się: część oficjalna wraz ze ślubowaniem klas pierwszych, część artystyczna i spotkania absolwentów na terenie szkoły. Liceum gościło też artystów Piwnicy pod Baranami. Krakowska artystka Tamara Kalinowska wystąpiła ze śpiewogrą poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie. Ta wielka uczona i wielka kobieta jest patronką szkoły. Jej wspomnienie miało miejsce na tle pięknej scenografii przygotowanej przez uczniów pod opieką byłej nauczycielki „Piętnastki” Ireny Załuskiej.

Dyrektor XV LO w KrakowieJubileusz był okazją do wspomnień, refleksji i podsumowań. Maciej Trzciński – dyrektor liceum – w swym przemówieniu podkreślił, iż szkoła ma swoją historię, tożsamość i piękną tradycję. Wrosła w środowisko krakowskich dzielnic, przede wszystkim: Prokocimia, Bieżanowa, Piasków Wielkich, Woli Duchackiej, Płaszowa, Kurdwanowa. Jej mury opuściło już kilka pokoleń wychowanków, w sumie niemal 12 500 absolwentów. Są wśród nich: działacze społeczni i polityczni, lekarze, prawnicy, nauczyciele, aktorzy, artyści, wybitni sportowcy. Bogaty dorobek liceum to zasługa wszystkich, którzy przez lata pracowali na jego wizerunek. /klikając na zdjęcia uruchamiasz pokaz slajdów/

Z okazji jubileuszu szkoła otrzymała kilka listów gratulacyjnych. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, iż wielkim bogactwem „Piętnastki” są jej znakomici absolwenci, ponad półwiekowa tradycja, dbanie o ciągły rozwój oraz unikatowy charakter. Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski gratulując jubileuszu, jednocześnie życzył, by XV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w dalszym ciągu służyło mieszkańcom Krakowa, zapewniało uczniom życzliwą atmosferę oraz wysoki poziom kształcenia i wychowania. Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch dziękując za codzienny trud, wrażliwość na potrzeby młodych ludzi, poświęcenie i twórcze działanie, życzył szkole wielu sukcesów w dalszej działalności.

Sp
Występ artystów Piwnicy pod Baranamiośród zaproszonych gości głos zabrało kilka osób. Grażyna Domańska – przewodnicząca Rady Rodziców w XV LO złożyła gratulacje i najlepsze życzenia dla Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i uczniów. Teresa Starmach – radna Województwa Małopolskiego z sentymentem wspominała lata pracy w „Piętnastce”. Za jeden z największych atutów szkoły uznała jej wyjątkowo dobrą i przyjazną atmosferę. W podziękowaniu za rozwój edukacji w Małopolsce przekazała na ręce Dyrekcji liceum brązowy medal zasługi od samorządu Województwa Małopolskiego. Krystyna Rafa – dyrektor szkoły w latach 1970 –1982 mówiła o wielkiej odpowiedzialności nauczycieli za kształtowanie młodych pokoleń. Przywołała też kilka anegdot z życia pokoju nauczycielskiego. Wspomniała siebie jako dyrektora, który tuż po dzwonku, brzęcząc pękiem kluczy, dyscyplinował nauczycieli do punktualnego wychodzenia na lekcje.

Grażyna Szerszeń – dyrektor liceum w latach 1992 – 2007 przypomniała największe osiągnięcia szkoły. Mówiła m.in. o jej otwarciu się na Europę Zachodnią i licznych wymianach młodzieży z zagranicą. Wspominała: bywało, że jednego dnia na szkolnym korytarzu mijały się trzy różne wycieczki zagraniczne. Pani Dyrektor opowiadała też o maratonach maturalnych, czyli wytężonej pracy uczniów i nauczycieli po wprowadzeniu w polskiej szkole zewnętrznych egzaminów, które były i są jednocześnie egzaminami na studia wyższe. W czasie programu jubileuszowego głos zabrał też Tomasz Guzik – radny XII dzielnicy, prezes Fundacji „Wygrajmy siebie” i wreszcie absolwent „Piętnastki”. Wspominał współpracę uczniów szkoły z Fundacją i radą dzielnicy w organizacji takich akcji jak: „Bitwa na talenty”, „Bieg po zdrowie” czy koncertów „Zdrowe Granie” i „Wygrajmy Siebie”.

Jubileuszowy program na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej prowadzili bez tremy uczniowie liceum: Sabina Basta (3A) i Grzegorz Zadębski (2D). Zapowiadali oni wystąpienia gości i występy artystyczne, mówili też o największych osiągnięciach szkoły. Jej historię pokazano w profesjonalnej prezentacji multimedialnej stworzonej pod kierunkiem Marka Brzeskiego, nauczyciela „Piętnastki”, na zajęciach szkolnego koła filmowego. Obok tego wspominano jedną z piękniejszych tradycji liceum – Szkolny Festiwal Artystyczny, istniejący nieprzerwanie od 25 lat. Na „jubileuszowej scenie” pojawili się niektórzy ubiegłoroczni laureaci festiwalu. Duże brawa zebrali: Weronika Balon (wokal, 2E) i Damian Bielski (gitara, 2E) za świetne wykonanie przeboju Wild love. Podobał się też taniec współczesny (jazz) w wykonaniu Joli Skrzat (3D).

Jubile
absolwentusz był okazją do spotkań absolwentów i emerytowanych nauczycieli na terenie szkoły. Przychodzili oni do późnego wieczora: rozmawiali ze sobą, wspominali szkolne lata i przyjaźnie, zwiedzali sale lekcyjne, oglądali filmy i prezentacje multimedialne poświęcone historii liceum. Byli wśród nich absolwenci z rocznika, który zdał pierwszy egzamin dojrzałości w szkole - w roku 1962. Największa grupa odwiedzających szkołę skupiła się wokół Tadeusza Oratowskiego – jednego z najbardziej aktywnych i pomysłowych członków Stowarzyszenia Absolwentów XV Liceum Ogólnokształcącego. W tej grupie czyniono już plany i nawet przygotowania na kolejny jubileusz… Wielka to satysfakcja dla szkoły, bo najlepsze świadectwo wystawiają jej właśnie pamiętający i powracający przy różnych okazjach absolwenci.

Izabela Pawełek, Dominika Golec

 

LISTY GRATULACYJNE

PREZYDENT MIASTA KRAKOWA MAŁOPOLSKI KURATOR OŚWIATY SAMORZĄD WOJEWODZTWA MAŁOPOLSKIEGO RADA DZIELNICY XII
RADA RODZICÓW
IV LO W KRAKOWIE
ZSOI NR 4
FUNDACJA WYGRAJMY SIEBIE


Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.