Wymiany międzynarodowe

Drukuj PDF

Rewizyta młodzieży polskiej w Kirchzarten koło Freiburga

argaiv1667

 


Uczniowie naszego Liceum wyjechali do Niemiec w ramach rewizyty
w terminie od 06.10. do 13.10.2015 r., a program wyjazdu był równie atrakcyjny i obejmował m.in. spotkanie z wiceburmistrzem Kirchzarten oraz zwiedzanie urzędu, zwiedzanie Freiburga, przygotowane przez partnerów niemieckich, całodzienny wyjazd do Strasburga we Francji połączony z wizytą w Parlamencie Europejskim i obserwacją obrad Parlamentu, zajęcia sportowe w Parku Wspinaczkowym, całodzienną zabawę w największym w Niemczech parku rozrywki Europapark Rust, wizytę w skansenie Vogtsbauernhöfe, połączoną
z tradycyjnym wyciskaniem soku z jabłek, ubijaniem masła i pysznym poczęstunkiem, warsztaty multimedialne oraz gry i zabawy sportowe na boisku szkolnym. Tutaj również pogoda dopisała, partnerzy rozumieli się świetnie,
a spotkanie zakończył „Wieczór Niemiecko-Polski”, na którym młodzież polska i niemiecka zaprezentowała przygotowany program artystyczny oraz multimedialny, racząc się poczęstunkiem regionalnym, przygotowanym przez rodziny niemieckie.        
Na wyjazd do Niemiec również otrzymaliśmy dofinansowanie od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a zorganizowali je nauczyciele naszego Liceum, Bożena Brych oraz Magdalena Sobaś.

 

 

 

Wizyta młodzieży niemieckiej w Krakowie


 

Grupa 16 uczniów i dwóch nauczycieli z Marie-Curie-Gymnasium
z Kirchzarten koło Freiburga w Niemczech przebywała w naszej szkole od 07.06. do 14.06.2015 r. i realizowała wspólnie z naszą młodzieżą bardzo bogaty program, który obejmował m.in. zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Biurkenau, zwiedzanie Obozu w Płaszowie, dzielnicy Kazimierz, Kopalni Soli w Wieliczce, Wzgórza Wawelskiego i Drogi Królewskiej, spływ Dunajcem, piknik oraz wizytę w Parku Wodnym, a także zajęcia sportowe, czyli udział w „Biegu po zdrowie”, w którym pobiegli razem swoimi partnerami, uczniami naszego Liceum, z którymi brali udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży, zapoczątkowanej przez nasze szkoły 9 lat temu. Młodzieży dopisała pogoda
i świetne humory, a komunikacja językowa i integracja obu grup przebiegała bardzo sprawnie. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach fotograficznych i plastycznych, a następnie zaprezentowali swoje prace na „Wieczorze polsko-niemieckim” połączonym z poczęstunkiem, przygotowanym przez polskich partnerów. 
Nasza wymiana otrzymała dofinansowanie od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a zorganizowali ją nauczyciele naszego Liceum, Bożena Brych (język niemiecki) i Magdalena Sobaś (historia i WOS).

Zobacz zdjęcia w Galerii lub w wyższej rozdzielczości >>tutaj>>

 

 

 

List z podziękowaniem otrzymany od dyrektora Marie-Curie-Gymnasium
z Kirchzarten

 

 

List z Podziękowaniem

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć

 

 


 

Polsko - niemiecka wymiana młodzieży w roku szkolnym 2013-2014


Nasze Liceum od dwudziestu pięciu lat prowadzi wymianęWymiana młodzieży ze szkołami w Niemczech, początkowo z Archigymnasium z Soest i Bettina-von-Arnim-Gymnasium z Dormagen, zaś obecnie z Marie-Curie-Gymnasium  z Kirchzarten koło Freiburga.

W terminie od 08.06. do 15.06.2013 r. odbyła się kolejna, piąta już polsko-niemiecka wymiana młodzieży z Marie-Curie-Gymnasium z Kirchzarten koło Freiburga – wizyta grupy młodzieży z Kirchzarten w naszym Liceum W ramach wymiany młodzież realizowała bardzo bogaty program:

 • spotkanie z Wojewodą Małopolskim, panem Jerzym Millerem oraz zwiedzanie Urzędu;
 • warsztaty multimedialne i teatralne;
 • zwiedzanie Muzeum w Pszczynie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Pod Rynkiem, Drogi Królewskiej, Kościoła Mariackiego, dzielnicy Kazimierz, Muzeum Zagłady w Oświęcimiu-Brzezince, Kopalni Soli w Wieliczce - w języku niemieckim;
 • zajęcia sportowe – kręgle w Pałacyku Wielickim, wizyta w Parku Wodnym, grill połączony z grą w siatkówkę;
 • Dzień Polsko-Niemiecki w XV LO, na którym młodzież polska
  i niemiecka zaprezentowała przygotowany program artystyczny oraz multimedialny.

Rewizyta młodzieży naszego Liceum w Kirchzarten odbyła się terminie od 12.09. do 21.09.2013 r. Podczas rewizyty młodzież realizowała równie bogaty program:

 • spotkanie z burmistrzem Kirchzarten oraz zwiedzanie urzędu;
 • warsztaty multimedialne;
 • zwiedzanie Freiburga;
 • całodzienny wyjazd do Bazylei w Szwajcarii połączony ze zwiedzaniem miasta, wizytą w Tinguely Museum oraz przeprawą statkiem przez Ren;
 • zajęcia sportowe (basen, gra w kręgle, Park Linowy);
 • zajęcia integracyjne (ognisko, gry i zabawy);
 • Dzień Niemiecko-Polski w Marie-Curie-Gymnasium, na którym młodzież polska i niemiecka zaprezentowała występy artystyczne oraz program multimedialny.

 

 

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wsparła finansowo obie imprezy, a zorganizowały je mgr Bożena Brych wraz z mgr Magdaleną Sobaś.

Obecnie planowana jest kolejna tura wymiany. Młodzież niemiecka odwiedzi nasze Liceum w czerwcu 2015 r., zaś nasi uczniowie we wrześniu roku szk. 2015/2016 pojadą z rewizytą do partnerów z Marie-Curie-Gymnasium.

 

 


 

 

 

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

W Parlamencie Europejskim W Kirchzarten
W Parlamencie Europejskim W Kirchzarten

Nasze Liceum od ponad dwudziestu lat prowadzi wymianę ze szkołami w Niemczech, początkowo z Archigymnasium z Soest i Bettina-von-Arnim-Gymnasium z Dormagen, zaś obecnie z Marie-Curie-Gymnasium z Kirchzarten koło Freiburga.

W dniach 12-19.06.2010 r. odbyła się wizyta młodzieży niemieckiej w naszym Liceum w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Uczestnicy wymiany realizowali wspólnie bardzo bogaty program, zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, Park Miniatur w Inwałdzie, Zamek Wawelski oraz Drogę Królewską. Zwiedzili również dzielnicę Kazimierz oraz Muzeum w Oświęcimiu-Brzezince. Młodzież grała w kręgle w Fantasy Park Plaza i spędziła miłe chwile w Parku Wodnym. Grupa teatralna pracowała nad przygotowaniem występów teatralnych, zaś grupa multimedialna przygotowała prezentację multimedialną na wieczór polsko-niemiecki.

Po wakacjach, w dniach 16-27.09.2010 r. uczniowie naszego Liceum wyjechali z rewizytą do Niemiec. Freiburg jest przepięknym miastem w południowo-zachodnich Niemczech, położonym w Schwarzwaldzie na styku trzech granic: niemieckiej, szwajcarskiej i francuskiej. Nasz niemiecki partner przygotował bardzo atrakcyjny program, którego ważnym punktem była wspólna wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we Francji, połączona z obserwacją obrad parlamentu. Młodzież zwiedziła również malownicze okolice Schwarzwaldu, piękny wiejski skansen, była w Ogrodzie Wspinaczkowym, walczyła o zwycięstwo w biegu na orientację w dolinie Dreisamtal, zwiedziła Freiburg i Kirchzarten oraz pojechała na całodniową wspaniałą zabawę do największego w Niemczech parku rozrywki Europapark Rust. Po wymianie wszyscy szczęśliwi i pełni wrażeń wrócili do Krakowa.

Obie imprezy zorganizowała mgr Bożena Brych wraz z mgr Magdaleną Sobaś, zaś finansowo wsparła je Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Obecnie planowana jest kolejna tura wymiany. Młodzież niemiecka odwiedzi nasze Liceum w dniach od 8-15.06.2013 r., a nasi uczniowie we wrześniu 2013 pojadą z rewizytą do partnerów z Marie-Curie-Gymnasium.

Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.