PLANETA MŁODYCH – Pianeta adolescenti

Uczmy się z e-twinning języka włoskiego . Nasza szkoła w międzynarodowym projekcie  .

Zaczęło się normalnie jak co roku jesienią   każdy nauczyciel tworzy projekty pracy  na kolejny rok szkolny. Tak samo było w tym razem  aż do chwili gdy dostałem maila z platformy e-twinning. Pisała do mnie Manuela  nauczycielka z Francji z propozycją współpracy międzynarodowej. Jako że sam szukałem kontaktu przyjąłem propozycję z wielkim entuzjazmem .

Gra była warta świeczki !!!! Cztery szkoły rozpoczęły wielką  wielką międzynarodową współpracę . Dwie z Francji : z miejscowości Lievin  ( północno – wschodnia Francja) i  Luisant ( okręg paryski )   oraz jedna z Chorwacji ze Splitu .

Z naszej strony udział w projekcie wzieło  udział 16 uczniów z klas drugich . Przez cały rok szkolny poznawaliśmy uczniów z innych szkół, wypowiadaliśmy się  na różne nurtujące współczesną młodzież  tematy , a przy okazji uczyliśmy się języka włoskiego

Rozpoczęliśmy od prezentacji  każdego  z uczniów i nauczycieli  by potem  uczestniczyć w  projekcie . Uczyliśmy się języka nie tylko  wypowiadając nasze myśli  , ale też komentując opinie naszych przyjaciół.

Duże brawa należą się pani Ivanie Miletic  nauczycielce ze Splitu która koordynowała cały projekt  i z wielką  łatwością posługiwała się wieloma programami komputerowymi,  dzięki którym cały projekt był ciekawy dla uczniów.

O czym mówiliśmy ?

O naszej przeszłości, o tym kim byliśmy 10 lat temu , o tym kim będziemy w przeszłości , nie obeszło się też  o  dyskusji o pandemii .

Słuchaliśmy też włoskich  piosenek .

Duże brawa należą się dla naszych  uczniów  a szczególnie dla  Maćka  Mrożka z klasy II aG który był chyba najbardziej aktywnym uczestnikiem całego projektu z naszej strony. Zawsze pierwszy nawiązywał kontakty, zawsze pierwszy realizował wszystkie zadania.

Cały projekt zakończył się chatem  on- line  w którym bardzo aktywnie  uczestniczyli nasi reprezentanci,  na początku zestresowani,  bardzo szybko znaleźli wspólny język z rówieśnikami . Duże brawa za udział  w  chacie należą się Annie Dudziak z klasy II BP , która nie tylko odpowiadała na pytania , ale animowała całą rozmowę.

Myślę że projekt dał  wiele pozytywnych efektów dla naszych uczniów. Mimo że w projekcie brało udział 16 osób dalszych 14   go współtworzyło na poziomie szkolnym .

Pokonaliśmy stres, uwierzyliśmy w siebie i okazało się że poziom reprezentowany przez naszą szkołę był wysoki , nie ustępowaliśmy naukowo i językowo nikomu,   pozwolił nam swobodnie użyć tego języka z innymi w Europie.

Mam nadzieję, że spotkamy się za rok

mgr Krzysztof Bukowski
Opiekun projektu w XV LO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *