Projekt Szkoła Humanitarna, w tym roku pod hasłem „Krytycznie i globalnie” już jest na ostatniej prostej. Klasa 2Cp od początku roku dzielnie pracuje, do tej pory uczestniczyła w warsztatach z trenerami /kami PAH – „Factfulness”, spotkaniach z Bumim Phillipsem na temat rasizmu oraz z aktywistkami zaangażowanymi w Strajk Klimatyczny. Uczniowie i uczennice w ramach wieczoru z filmem obejrzeli/ały film pt. „Oni nie znają naszej sztuki. Graffiti w Kenii”, a następnego dnia mogli/ły bezpośrednio porozmawiać z autorką tego filmu Pauliną Zając.

Na godzinach wychowawczych uczniowie i uczennice starali/ły się odpowiedzieć na następujące pytania: Czy Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę? Czy mapy są obiektywne? Jak to się dzieje, że jedna opowieść rodzi stereotypy i sprawia, że jedna historia staje się jedyną? Jakie konsekwencje ma milczenie?

Mam nadzieję, że wszyscy powoli zmieniamy perspektywę patrzenia na świat. Uzmysławiamy sobie, że świat to naczynia połączone, że codziennie zależymy od reszty świata, a świat zależy od naszych wyborów.

Przed nami jeszcze nie mało pracy, m. in. Szkolne spotkanie bez stereotypów oraz Quizrzyska Szkolne.

 c.d.n.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *