BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl
Opis: Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Opis: Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl
Opis: Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Domena publiczna to wszystkie te utwory, z których można korzystać bez ograniczeń autorskich praw majątkowych. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem majątkowe prawa autorskie do wszelkiej twórczości (prac literackich, dzieł sztuki, utworów muzycznych itp.) wygasają po 70 latach od śmierci autora (a w przypadku przekładów – również tłumacza) z efektem na koniec roku kalendarzowego. Oznacza to, że 1 stycznia każdego roku twórczość kolejnych autorów przechodzi do domeny publicznej i dzięki temu każdy bez ograniczeń może z nich korzystać bez obaw o naruszanie prawa autorskiego oraz bez konieczności pytania kogokolwiek o zgodę na ich wykorzystanie.

Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
Opis: Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej została zrealizowana przez Uniwersytet Gdański w ramach projektu UNESCO „Biblioteka Wirtualna Klasycznych Tekstów Literatury Świata”. Zawiera znaczące utwory literatury polskiej wolne od praw autorskich i jest dostępna bez ograniczeń dla celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych. Poszczególne teksty utworów literackich prezentowane są w całości. Użytkownik znajdzie tu alfabetyczny indeks autorów, tytuły w porządku chronologicznym, noty biograficzne, ilustracje z zakresu literatury i kultury.

Europeana
Opis: Udostępnia zbiory europejskich instytucji kultury i sztuki – użytkownicy mają dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych (książek, muzyki, dzieł sztuki i innych) z narzędziami do wyszukiwania i filtrowania, które pomogą w znalezieniu dokładnie tego, czego potrzebuje użytkownik.Wszystkie zasoby pochodzą z domeny publicznej lub są dostępne na wolnych licencjach. Biblioteka udostępnia też w bardzo atrakcyjnej wizualnie formie wystawy tematyczne partnerskich muzeów, zawierajace również dzieła chronione prawami autorskimi, a także dostęp do EUscreen – bazy filmów o tematyce kulturalnej.

Ninateka
Opis: NINATEKA to unikalny zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie lekcji. Nauczyciele i uczniowie mogą założyć konto EDU i bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym dostępnych w NINATECE EDU. Nauczyciele dodatkowo zyskują również dostęp do scenariuszy lekcji, które ułatwią prowadzenie lekcji.

ChmuraCzytania.pl
Opis: Poruszanie się w tej bibliotece ułatwia katalog, w którym książki zostały podzielone według następujących kryteriów: proza światowa, proza polska, poezja polska, poezja światowa, poradniki, eseistyka. Czytelnik znajdzie tu opis wybranej książki oraz notę biograficzną o jej autorze. Książkę można przeczytać lub odsłuchać.

Polska-Poezja.pl
Opis: Biblioteka oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów za darmo w serwisie You Tube. Użytkownik może odsłuchać wybrany wiersz, widząc jego tekst na ekranie. W wyszukiwaniu utworu pomaga indeks alfabetyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *