Od 5 do 12 listopada 2018r. nasza szkoła miała niezwykłych gości: uczniów i nauczycieli z Włoch, Portugalii, Litwy i Słowacji ,
z projektu unijnego Erasmus+ „Zdrowy styl życia a niezdrowe nawyki wśród nastolatków”.

Już w pierwszy dzień wizyty, na gali w sali gimnastycznej, uczniowie klasy 3a zatańczyli wspaniałego Krakowiaka, klasa 2c
z p. prof. Anną Banaszkiewicz przygotowała legendę o smoku wawelskim oraz doświadczenia chemiczne pod kierunkiem
p. prof. Beaty Sobesto, a uczniowie klasy 1a, 3a i 3c prezentowali sławne polskie postacie. Przepiękna piosenka Julii Balon z 3b zachwyciła wszystkich.

 

 

 

 

 

 

 

Następne dni były równie fascynujące dla gości – w naszej stołówce odkrywali polskie smaki: rosołu, pierogów, knedli czy gołąbek.
Na zajęciach kulinarnych uczyliśmy się wszyscy jak zrobić prawdziwy humus razem z właścicielem restauracji Hummus Amamamusi, panem Bartłomiejem Suderem.

Jeden dzień był przeznaczony na przygotowanie zdrowego lunchu przez uczniów – różnorodność sałatek, przekąsek, kanapek, produktów okazała się dużym wyzwaniem dla uczestników, którzy po degustacji musieli zagłosować tylko na 2 potrawy . Jednak zwycięzca był tylko jeden –wygrały naleśniki ze szpinakiem i kurczakiem Marty Konopki z kl. 1c, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki.

Ale to nie był koniec niespodzianek. W czwartek wszyscy udaliśmy się do Bacówki na Polanie Biały Potok, gdzie właściciele powitali nas różnymi odmianami oscypka, skosztowaliśmy żurawiny z pobliskich lasów i przyglądaliśmy się jak Baca robił ser. Nikt nie mógł wyjść z bacówki nie kupując prawdziwego oscypka.

W piątek nasi goście razem z nami świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości. Byli pod wrażeniem ceremonii przygotowanej przez uczniów klasy 2a oraz wspaniałych tortów i naszego patriotyzmu, wyrażonego śpiewem, wspomnieniami z historii
czy też naszą postawą.

Tydzień szybko minął. Goście zachwyceni Krakowem i polską gościnnością wyjechali……
Na wiosnę znów się z nimi spotkamy w Portugalii i we Włoszech.

M. Suwaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *