Większość uczniów czyta książki!!

Większość uczniów czyta książki!!

wtorek, 07 czerwca 2016 21:20

WYNIKI ANKIETY CZYTELNICZEJ

W kwietniu 2016 r. przeprowadzono w naszym Liceum ankietę czytelniczą skierowaną do uczniów wszystkich klas. Wypełniło ją 266 osób. Zawierała ona cztery pytania zamknięte i dwa otwarte. Wśród pytań zamkniętych uczeń mógł wybrać dowolną ilość odpowiedzi.

W wyniku przeprowadzonej analizy i obliczeń okazuje się, że tylko 11% ankietowanych uczniów nie czyta żadnych książek. Znakomita większość jednak czyta!!!

Uczniowie czytają głównie dla przyjemności (156 głosów), gdy się nudzą (76 głosów) oraz w celu poszerzenia swojej wiedzy (67). Ci, którzy wybrali odpowiedź: „nie czytam żadnych książek” uzasadniają swój wybór tym, że nie mają czasu – 12 głosów, nie lubią czytać – również 12 oraz wolą robić coś innego – 22.

Cieszy nas fakt, że w potrzebne im książki uczniowie zaopatrują się głównie w bibliotece szkolnej – 197 głosów, co stanowi 74% ankietowanych. Spora część młodzieży kupuje książki – 165 głosów, co stanowi 62%. Duża liczba uczniów pożycza potrzebne im pozycje od koleżanek i kolegów – 90 głosów oraz korzysta z księgozbioru domowego 69 głosów. Część ankietowanych korzysta także z bibliotek publicznych – 89 głosów, co stanowi 33%.

Na pytanie: w jakie pozycje Twoim zdaniem należałoby wzbogacić księgozbiór biblioteki szkolnej zdecydowana większość wskazała na książki z działu fantastyki (fantasy), bo aż 111 uczniów oraz książki przygodowe – 77, lektury i inne książki pomocnicze – 41, czasopisma dla młodzieży – 31, książki historyczne – 29. 44 ankietowanych wskazało, że księgozbiór jest zgodny z ich oczekiwaniami.

Niewielka liczba uczniów napisała, że czyta książki w formie elektronicznej (35 głosów), co jest pewnym zaskoczeniem.

W dwóch ostatnich pytaniach poproszono Licealistów o wymienienie kilku tytułów książek, godnych polecenia innym oraz swojej ulubionej książki. Na tej podstawie opracowano listę pozycji najchętniej czytanych i polecanych przez naszych uczniów.

Oto Bestsellery XV Liceum Ogólnokształcącego:

 1. Green John „Gwiazd naszych wina”
 2. Hawkins Paula „Dziewczyna z pociągu”
 3. 3. Brett Regina „Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym”
 4. 4. Forman Gayle, „Zostań, jeśli kochasz
 5. 5. Glukhovsky Dmitry „Metro 2033”
 6. 6. Hoover Colleen „Hopeless”
 7. 7. Green John „Papierowe miasta”
 8. 8. Meyer Stephenie „Intruz”
 9. Clare Cassandra „Dary Anioła T. 1 Miasto kości”
 10. Mafi Tahereh „Dotyk Julii”
 11. 11. Forman Gayle „Wróć, jeśli pamiętasz”
 12. 12. Ahern Cecelia „Love, Rosie”
 13. 13. Brett Regina „Bóg nigdy nie mruga”
 14. Canavan Trudi „Trylogia Czarnego Maga” T. 1 Gildia Magów
 15. Canavan Trudi „Trylogia Czarnego Maga” T.2 Nowicjuszka
 16. Bracken Alexandra „Mroczne umysły”
 17. 17. Roth Veronica Trylogia „Niezgodna”, „Zbuntowana”, „Wierna”
 18. 18. Dirie Waris, Miller Cathleen, „Kwiat pustyni”

Wszystkie powyższe tytuły zostały zakupione do biblioteki szkolnej. Zachęcamy do wypożyczania i czytania!!!

WNIOSKI:

– należy wzbogacić księgozbiór biblioteki szkolnej w pozycje z literatury fantasy, książki przygodowe i młodzieżowe, aby uczniowie, oprócz lektur i książek popularnonaukowych, mieli również szerszy dostęp do literatury, którą czytają najchętniej,

– należy poszerzać kompetencje czytelnicze uczniów poprzez wskazywanie im możliwości korzystania z innych bibliotek, zwłaszcza publicznych, gdzie księgozbiór beletrystyczny jest znacznie obszerniejszy.

Bibliotekarze XV LO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *